Životopis


Alice Rajnohová je absolventkou JAMU v Brně z klavírní třídy profesora Zdeňka Hnáta. Během roční stáže na Conservatoire National de Région v Rueil-Malmaison v Paříži pracovala s Bernardem Ringeissenem. Za úspěšné završení dvou ročníků najednou tu získala nejvyšší ohodnocení: Médaille d´or a Prix d´Excellence.

V rámci svých studií obdržela řadu ocenění na národních i mezinárodních soutěžích, např. 1. místo ve Smetanově soutěži v Hradci Králové, 1. místo na Prague Junior Note, 3. místo na Beethovenově soutěži v Hradci nad Moravicí, 2. místo na soutěži A. B. Michelangeliho v italském Desenzanu del Garda nebo Cenu M. Ravela v soutěži A. Casagrandeho v italském Terni. Její jméno bylo také uvedeno na Prémiové listině mladých Českého hudebního fondu.  

Její koncertní činnost zahrnuje koncerty sólové, komorní i s orchestrem. V roce 2014 si ji basista Richard Novák vybral jako klavíristku na svůj jubilejní recitál k šedesátiletému výročí operní kariéry. Dlouhodobě spolupracuje s orchestrem Ensemble Opera Diversa, s nímž provádí díla autorů 20. a 21. století a s nímž v roce 2015 natočila na CD Koncert pro klavír a smyčcový orchestr Jana Nováka. Pro Český rozhlas Brno natočila velkou řadu snímků zejména s hudbou českých autorů 19. – 21. století (Kaprál, Petrželka, Hanuš, Martinů, Štědroň, Piňosová aj.). Zvláštní zájem věnuje Alice Rajnohová klavírnímu dílu Vítězslavy Kaprálové, které bylo rovněž tématem její disertační práce v rámci doktorského studia. Svou interpretací se podílela na dokumentu České televize Brno věnovanému osobnosti této skladatelky (Poslední concertino, režie R. Chudoba, 2001). Skladatelčin jediný Koncert pro klavír a orchestr Alice Rajnohová natočila ve světové premiéře na CD, které vyšlo u firmy Radioservis v roce 2011 a ihned získalo mimořádně příznivé ohlasy nejenom u nás, ale i ve světě.

Alice Rajnohová je docentkou klavírní hry na JAMU v Brně. Vedle toho vyučuje klavírní hru na Konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci, kde působí pravidelně také jako lektorka na letních interpretačních kurzech.